BLOG

Design City Bursa!

YARATICI ENDÜSTRİLER BULUŞMASI
04-05 Ekim 2013’te Sheraton Bursa Hotel’de gerçekleştirilecek olan Design City Bursa 2013, yaratıcı endüstrilerden farklı isimleri Bursa’da ağırlayacak. Hem Türkiye’de hem de dünyada önemli başarılara imza atmış isimler, Bursa ziyaretlerinde kendi alanlarına özgü bakış açıları ile kendi oluşturacakları şehir hikayelerini proje kapsamında anlatacaklar.

diyor davetiye de. birden kafamda şimşekler çaktı. bu etkinliğe mutlaka gitmeliyim dedim. fotografçıyım ve bu etkinlikten kimbilir neler öğrenecektim bizim için olağanlaşan bursa hakkında. belki yüzlerce kez geçtiğim sokakta benim farkedemediğim ama bir mimarın veya endüstriyel tasarımcının fark ettiği bi dünya şey olabilirdi.

bursaya bir yabancının gözünden bakacaktım. işinin ehli insanlardan dinleyecektim bursayı. çok heyecanlandım açıkçası.designcitybursa (2)fotografta gördüğünüz bayan gamze saraçoğlu, tasarımcı. sunumunu beğendiğim ve yapacağı işe çalışıp da gelen bir iki kişiden biriydi kendisi. çektiği fotograflardaki detayların yaptığı tasarımlara yansımasını birleştirip sundu bizlere.

katılımcılar arasında benim işimle ilgili tek insan ise fotograf sanatçısı mehmet turguttu. kendisi ile fotokritik yıllarından tanışıklığımız vardır. bir zamanlar fotokritik diye gerek yüklenen fotograflarla olsun gerekse altlarındaki yorumlarla olsun eğitici ve çok şey öğretici bir site vardı. hala var gerçi ama eskisi gibi olmadığından uzun zamandır mahallesine uğradığım yok açıkçası. neyse mehmet de çok çalışmamıştı ödevini. kendi tarzında, samimi konuşmasını yaptı, çektiği bir iki fotografını paylaştı.designcitybursa (3)en son bir kaç yıl önce karşılaşmıştık. bu vesile ile tekrar görüşmüş olduk. aşağıdaki fotografı istanbula gitmeden evvel ankarada stüdyosunda ziyaretine gittiğimde çekmişti.designcitybursa (4)evet evet bu benim. tabi mehmet turgut yorumu ile… :)

neyse konumuz design city bursaydı. etkinliği sanırım birinci yılı olması nedeniyle çok acemice buldum. gelen konuşmacılar doğru düzgün sunumlarına çalışmamışlardı. yüzeysel anlatımlar, konuyla alakasız muhabbetler felan… benim için tam bir hayal kırıklığı oldu açıkçası. beklentilerimi karşılamadı.

yalnız tüm konuşma baloncuğunun içinde not aldığım bir kaç söz vardı. onları yazmak isterim:

‘karmaşıklık kolay, sadelik zordur.’

‘rastlantılar sadece hazırlıklı kafalara birşeyler söyler.’

‘bütünü görebiliyorsanız ayrıntılar bir anlam kazanır.’

etkinliğin sonunda yanımda götürdüğüm hayyallerimi yerlerde ararken karşılaştığım bu kareyi çekmesem olmazdı.designcitybursa (1)

evet yine motosiklet :))

tekrar görüşünceye dek esen kalıııın :)Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.