FOTOGRAF ALTI

DAVUTPAŞA HAMAMI ÇEKİM HİKAYESİ

İnsanların tavırlarını bazen anlamakta zorlanıyorum.

Restore edilecek bir hamamın fotografını çekmemi istediler işyerimden. Büyükşehir belediye başkanı bu fotograflarla insanlara sunum yapıyor ve mecliste gelecekte yapacakları projeleri açıklıyor. Sonuçta benim bu fotografı kendi isteğim ile çekmeme gibi bir lüksüm yok. Neyse, önce hamamın olduğu bölgeye gittim. Başkanımız bu hamamın fotografını tepeden çekmemizi istiyordu. Ama çevredeki sokaklar o kadar dar ki merdivenli itfaiyenin oralara park etmesi mümkün değildi. Hemen gözlerim yüksek bir bina aradı. Evet, işte fazla yüksek olmasa da 4-5 katlı bir iş hanının çatısı çekim için oldukça müsaitti. Hemen iş hanına girdim. Çatı katının kapısı kilitliydi. Bir yetkili ararken bir mali müşavirin ofisine girdim.

-pardon, ben büyükşehir belediyesi basından geliyorum. Karşıdaki Davutpaşa hamamını çatıdan çekmem gerekiyor. Ama kapısı kilitli, anahtarı nasıl temin edebilirim?

-ne yapacaksınız fotografları?

-…..? Restorasyonu için gerekiyor.

– nihayet yapılacak ha!

-evet

– erkan bey var. Onda anahtarlar. Odası orada. Kapısının üzerinde telefon numaraları var. Ararsanız gelir.

-peki teşekkürler. Deyip erkan beyin ofisine gittim. Şans işte oradaydı. Derdimi anlattım. Yandaki konsolundan bana bir sürü belki de 60-70 tane var diyebileceğim kadar çok anahtar çıkardı. Bunlardan biri ama, şu an bulamayacağım. Yarın öğlene kadar buradayım. Yarın gelirseniz ben anahtarı hazır ederim dedi. Ve elim boş çıktım handan.

Ertesi gün sabahtan.

Erkan beyin ofisine gittim direk. Yerinde olmadığını görünce belki komşuya bırakmıştır diye yine o mali müşavirin ofisine girdim.

-merhaba, erkan bey size anahtar bıraktı mı?

-(iki saat yüzüme baktıktan sonra) hayır bırakmadı.

-hımm yerinde de değil.

-illa çekeceksiniz yani. Demez mi..

Dün nerden geldiğimi, ne için çekim yapmam gerektiğini anlatmışım. İlla çekeceksiniz yani de ne demek? Bir zorlukla karşılaşınca çekimden vaz mı geçmeliydim. Yoksa fotograf çekmek bir iş gibi görünmüyor mu uzaktan. Anlamıyorum ki…

08.10.2009Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.